Cegła to jedno z najbardziej oryginalnych i ponadczasowych rozwiązań w dekoracji wnętrz. Od wielu lat materiał ten cieszy się niesłabnącą popularnością, zdobiąc głównie ściany salonów i sypialni. To jednak nie wszystko – cegiełki dekoracyjne coraz częściej pojawiają się w kuchniach. Myślisz, że to zbyt ryzykowny wybór? Przekonaj się, że cegła w kuchni jest nie tylko modna, ale także trwała i łatwa do utrzymania w czystości!
Aranżacja kuchni z cegłą
Kuchnia, jako pomieszczenie, w którym spędzamy znaczną cześć czasu, powinna być praktyczna i stylowa. Myśląc o zastosowaniu w niej cegiełek dekoracyjnych, należy przede wszystkim ocenić wielkość pomieszczenia. Im jest ono większe, tym większy obszar możesz nimi pokryć. W przypadku niewielkich, ciasnych czy zamkniętych kuchni zalecamy użycie mniejszej ilości cegieł – pozwoli to uniknąć efektu pomniejszenia czy też przytłoczenia wnętrza.
Co z lokalizacją? Jakie strefy w kuchni ozdobić cegłami? Optymalnym, a zarazem często wybieranym miejscem jest przestrzeń między górną a dolną zabudową. Inne możliwości to wyspa kuchenna (o ile ją przewidujesz) czy ściana, na której ustawiony będzie stół jadalniany.
Rodzaj cegły dekoracyjnej do kuchni
Pod hasłem „cegła ozdobna” kryje się dziś wiele produktów. Część z nich to dekory, które jedynie wizualnie nawiązują do omawianego surowca, ale tak naprawdę są jego imitacją… Mowa tu choćby o płytkach cegłopodobnych z betonu i ceglanych kafelkach gipsowych. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej materiałowi autentycznemu – płytkom z cegły rozbiórkowej. Jak sama nazwa wskazuje, są to fragmenty prawdziwej cegły pochodzącej z rozbiórek starych budynków. Co istotne, ten produkt nie dość, że wizualnie zachwyca, to zaskakuje pozytywnie swoją odpornością na różnorodne czynniki, takie jak uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, blaknięcie, a nawet ogień. Dzięki tym właściwościom doskonale sprawdzi się w kuchni, wytrzymując codzienne czynności, takie jak gotowanie, smażenie, mycie itp.
Dopasowanie cegiełek do wystroju kuchni
Wykorzystanie cegieł w aranżacji wnętrz zawsze koncentruje się na właściwym doborze koloru i struktury. Jeśli chodzi o płytki z prawdziwej cegły – choć może się to wydawać nieoczywiste – wybór jest naprawdę szeroki. Pora zatem skończyć ze sprowadzaniem naturalnej cegły wyłącznie do koloru czerwonego oraz do nieregularnej struktury powierzchni… To wyobrażenie jest nieaktualne – współczesny rynek oferuje wiele interesujących opcji. Przykład? Płytki ze starej cegły w odcieniu beżowym czy pomarańczowe płytki z cegły rozbiórkowej o gładkim licu – obie te propozycje (i wiele więcej) znajdziesz w kolekcji polskiej marki e-CEGŁA. Zapoznaj się z nimi już teraz i zastanów się, czy nie są dokładnie tym, czego Twoja kuchnia potrzebuje!